Timetable – Trinity Full Term 2016

Timetable
Trinity Term 2016

Day
5pm
6pm
7pm
8pm
9pm
Monday
Competitive †‡
Latin Technique
(Level I)
Alejandro
Wesley
5pm - 6pm
Competitive †‡ Latin Technique (Level I)
Coach: Alejandro   Venue: Wesley
Competitive †‡
Latin Technique
(Level II)
Alejandro
Wesley
6pm - 7pm
Competitive †‡ Latin Technique (Level II)
Coach: Alejandro   Venue: Wesley
Tuesday
5pm - 6pm
Zumba
Coach: Rhiannon  Venue: St. Columba's
Beginners
Ballroom
Bruce
St. Columba's
6pm - 7pm
Beginners Ballroom
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Beginners
Latin
Bruce
St. Columba's
7pm - 8pm
Beginners Latin
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Tuesday
Beginners
Rock 'n' Roll
(6.45pm - 7.45pm)
Adrian & Amy
Wychwood
6.45pm - 7.45pm
Beginners Rock 'n' Roll
Coach: Adrian & Amy   Venue: Wychwood
Acrobatic
Rock 'n' Roll
(7.45pm - 8.30pm)
Adrian & Amy
Wychwood
7.45pm - 8.30pm
Acrobatic Rock 'n' Roll
Coach: Adrian & Amy   Venue: Wychwood
Intermediate
Rock 'n' Roll
(8.30pm - 9.30pm)
Adrian & Amy
Wychwood
8.30pm - 9.30pm
Intermediate Rock 'n' Roll
Coach: Adrian & Amy   Venue: Wychwood
Wednesday
Beginners
Latin
(Bronze)
Lee
St. Columba's
6pm - 7pm
Beginners Latin (Bronze)
Coach: Lee   Venue: St. Columba's
Improvers
Latin
(Silver)
Lee
St. Columba's
7pm - 8pm
Improvers Latin (Silver)
Coach: Lee   Venue: St. Columba's
Intermediate
Latin
(Gold)
Lee
St. Columba's
8pm - 9pm
Intermediate Latin (Gold)
Coach: Lee   Venue: St. Columba's
Advanced
Latin
(Gold Bar)
Lee
St. Columba's
9pm - 10pm
Advanced Latin (Gold Bar)
Coach: Lee   Venue: St. Columba's
Wednesday
Level I
Bachata
(Beginners)
Sergio
St. Columba's
7pm - 8pm
Level I Bachata (Beginners)
Coach: Sergio   Venue: St. Columba's
Level II
Bachata
(Intermediate)
Sergio
St. Columba's
8pm - 9pm
Level II Bachata (Intermediate)
Coach: Sergio   Venue: St. Columba's
Level III
Bachata
(Advanced)
Sergio
St. Columba's
9pm - 10pm
Level III Bachata (Advanced)
Coach: Sergio   Venue: St. Columba's
Thursday
Bronze
Ballroom
(Beginners)
Bruce
St. Columba's
6pm - 7pm
Bronze Ballroom (Beginners)
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Silver
Ballroom
(Improvers)
Bruce
St. Columba's
7pm - 8pm
Silver Ballroom (Improvers)
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Gold
Ballroom
(Intermediate)
Bruce
St. Columba's
8pm - 9pm
Gold Ballroom (Intermediate)
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Gold Bar
Ballroom
(Advanced)
Bruce
St. Columba's
9pm - 10pm
Gold Bar Ballroom (Advanced)
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Thursday
Level III
Salsa
(Advanced)
Bea
St. Columba's
6pm - 7pm
Level III Salsa (Advanced)
Coach: Bea   Venue: St. Columba's
Level III
Rueda
(Advanced)
Bea
St. Columba's
7pm - 8pm
Level III Rueda (Advanced)
Coach: Bea   Venue: St. Columba's
7pm - 8pm
Zumba
Coach: Rhiannon  Venue: Old Fire Station
Friday
Argentine Tango
Bruce
St. Columba's
8pm - 9pm
Argentine Tango
Coach: Bruce  Venue: St. Columba's
Friday
Level I
Salsa
(Beginners)
Bea
St. Columba's
6pm - 7pm
Level I Salsa (Beginners)
Coach: Bea   Venue: St. Columba's
Level II
Salsa
(Intermediate)
Bea
St. Columba's
7pm - 8pm
Level II Salsa (Intermediate)
Coach: Bea   Venue: St. Columba's
Level II
Rueda
(Intermediate)
Bea
St. Columba's
8pm - 9pm
Level II Rueda (Intermediate)
Coach: Bea   Venue: St. Columba's
Competitive †‡
Ballroom Technique
(Level I)
Kevin
Wychwood
6.30pm - 7.30pm
Competitive †‡ Ballroom Technique (Level I)
Coach: Kevin  Venue: Wychwood
Competitive †‡
Ballroom Technique
(Level II)
Kevin
Wychwood
7.30pm - 8.30pm
Competitive †‡ Ballroom Technique (Level II)
Coach: Kevin  Venue: Wychwood
La Iglesia - Salsa and Bachata Socials
Fridays of weeks 1 and 8 from 22:00 - 00:30 at St. Columba's.
La Iglesia
Salsa and Bachata Socials
Fridays of weeks 1 and 8 from 22:00 - 00:30 at St. Columba's.

Notes

† These classes are aimed at experienced competitive dancers - please contact Head Coach Bruce if you would like to attend.

‡ These classes will only run for the first three weeks of term until the Varsity match on Saturday 3rd week.

For more details of our various classes, please see the detailed information contained on the website.