Timetable - Hilary Full Term 2017

Timetable
Hilary Term 2017

Day
5pm
6pm
7pm
8pm
9pm
Sunday
Beginners
Ballroom
Bruce
Kirby House
5pm - 6pm
Beginners Ballroom
Coach: Bruce   Venue: Kirby House
Beginners
Latin
Bruce
Kirby House
6pm - 7pm
Beginners Latin
Coach: Bruce   Venue: Kirby House
Social dancing
Weeks 2, 4, 6 & 8
with drinks & nibbles

Kirby House
8pm - 10pm
Social dancing
Weeks 2, 4, 6 & 8 - with drinks & nibbles
Venue: Kirby House
Monday
Competitive ‡
Latin Technique
(Level I)
Alejandro
Kirby House
6.45pm - 7.45pm
Competitive ‡ Latin Technique (Level I)
Coach: Alejandro   Venue: Kirby House
Competitive ‡
Latin Technique
(Level II)
Alejandro
Kirby House
7.45pm - 8.45pm
Competitive ‡ Latin Technique (Level II)
Coach: Alejandro   Venue: Kirby House
Tuesday
5pm - 6pm
Zumba
Coach: Rhiannon  Venue: St. Columba's
Beginners
Ballroom
Bruce
St. Columba's
6pm - 7pm
Beginners Ballroom
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Beginners
Latin
Bruce
St. Columba's
7pm - 8pm
Beginners Latin
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Tuesday
Beginners
Rock 'n' Roll
Adrian & Amy
St. Mary & St. John
7pm - 8pm
Beginners Rock 'n' Roll
Coach: Adrian & Amy   Venue: St. Mary & St. John
Acrobatic
Rock 'n' Roll
(Beginners & Intermediate)
Adrian & Amy
St. Mary & St. John
8pm - 9pm
Acrobatic Rock 'n' Roll (Beginners & Intermediate)
Coach: Adrian & Amy   Venue: St. Mary & St. John
Intermediate
Rock 'n' Roll
Adrian & Amy
St. Mary & St. John
9pm - 10pm
Intermediate Rock 'n' Roll
Coach: Adrian & Amy   Venue: St. Mary & St. John
Level I
Salsa
(Beginners)
Fabhiola
Kirby House
5.30pm - 6.30pm
Level I Salsa (Beginners)
Coach: Fabhiola   Venue: Kirby House
Beginners
Afro con Salsa
Fabhiola
Kirby House
6.30pm - 7.30pm
Beginners Afro con Salsa
Coach: Fabhiola   Venue: Kirby House
Intermediate
Afro con Salsa
Fabhiola
Kirby House
7.30pm - 8.30pm
Intermediate Afro con Salsa
Coach: Fabhiola   Venue: Kirby House
Wednesday
Beginners
Latin
(Bronze)
Lee
St. Columba's
6pm - 7pm
Beginners Latin (Bronze)
Coach: Lee   Venue: St. Columba's
Improvers
Latin
(Silver)
Lee
St. Columba's
7pm - 8pm
Improvers Latin (Silver)
Coach: Lee   Venue: St. Columba's
Intermediate
Latin
(Gold)
Lee
St. Columba's
8pm - 9pm
Intermediate Latin (Gold)
Coach: Lee   Venue: St. Columba's
Advanced
Latin
(Gold Bar)
Lee
St. Columba's
9pm - 10pm
Advanced Latin (Gold Bar)
Coach: Lee   Venue: St. Columba's
Wednesday
Level I †
Bachata
(Beginners)
Beaumont
St. Columba's
6pm - 7pm
Level I † Bachata (Beginners)
Coach: Beaumont   Venue: St. Columba's
Level II
Bachata
(Intermediate)
Beaumont
St. Columba's
7pm - 8pm
Level II Bachata (Intermediate)
Coach: Beaumont   Venue: St. Columba's
Level III
Bachata
(Advanced)
Beaumont
St. Columba's
8pm - 9pm
Level III Bachata (Advanced)
Coach: Beaumont   Venue: St. Columba's
Thursday
Bronze
Ballroom
(Beginners)
Bruce
St. Columba's
6pm - 7pm
Bronze Ballroom (Beginners)
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Silver
Ballroom
(Improvers)
Bruce
St. Columba's
7pm - 8pm
Silver Ballroom (Improvers)
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Gold
Ballroom
(Intermediate)
Bruce
St. Columba's
8pm - 9pm
Gold Ballroom (Intermediate)
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Gold Bar
Ballroom
(Advanced)
Bruce
St. Columba's
9pm - 10pm
Gold Bar Ballroom (Advanced)
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Thursday
Level I †
Salsa
(Beginners)
Fabhiola
St. Columba's
6pm - 7pm
Level I † Salsa (Beginners)
Coach: Fabhiola   Venue: St. Columba's
Level I
Rueda
(Beginners)
Fabhiola
St. Columba's
7pm - 8pm
Level I Rueda (Beginners)
Coach: Fabhiola   Venue: St. Columba's
Level II
Salsa
(Intermediate)
Fabhiola
St. Columba's
8pm - 9pm
Level II Salsa (Intermediate)
Coach: Fabhiola   Venue: St. Columba's
7pm - 8pm
Zumba †
Coach: Rhiannon  Venue: Old Fire Station
Friday
Beginners †
Ballroom
Bruce
St. Columba's
6pm - 7pm
Beginners † Ballroom
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Beginners †
Latin
Bruce
St. Columba's
7pm - 8pm
Beginners † Latin
Coach: Bruce   Venue: St. Columba's
Argentine Tango
Bruce
St. Columba's
8pm - 9.30pm
Argentine Tango
Coach: Bruce  Venue: St. Columba's
Friday
Level III
Salsa
(Advanced)
Fabhiola
St. Columba's
6.30pm - 7.30pm
Level III Salsa (Advanced)
Coach: Fabhiola   Venue: St. Columba's
Level III
Rueda
(Advanced)
Fabhiola & Perry
St. Columba's
7.30pm - 8.30pm
Level III Rueda (Advanced)
Coach: Fabhiola & Perry   Venue: St. Columba's
Level II
Rueda
(Intermediate)
Fabhiola
St. Columba's
8.30pm - 9.30pm
Level II Rueda (Intermediate)
Coach: Fabhiola   Venue: St. Columba's
La Iglesia - Salsa and Bachata social
Fridays of weeks 2, 4, 6 and 8 from 21:30 - 01:00 at St. Columba's.
La Iglesia
Salsa and Bachata social
Fridays of weeks 2, 4, 6 and 8 from 21:30 - 01:00 at St. Columba's.
Saturday
Competitive ‡
Ballroom Technique
(Level I)
Kevin
Kirby House
5pm - 6pm
Competitive ‡ Ballroom Technique (Level I)
Coach: Kevin   Venue: Kirby House
Competitive ‡
Ballroom Technique
(Level II)
Kevin
Kirby House
6pm - 7pm
Competitive ‡ Ballroom Technique (Level II)
Coach: Kevin   Venue: Kirby House

Notes

† Free Introductory Classes in Week 1!

‡ These classes are aimed at experienced competitive dancers - please contact Head Coach Bruce if you would like to attend.

For more details of our various classes, please see the detailed information contained on the website.